Oldal kiválasztása

Én és a small talk

Szerző: | okt 16, 2017

Mi nem vagyunk barátok. Folyamatosan visszatérő rémálmom, hogy az ismerőseim házastársaival az első 10 percet túl kell élnem valahogy. Azt a fölösleges locsogást olyan dolgokról, ami egyikünket sem érdekel. Egyáltalán.

Na ezért utálom a small talk-ot. Felületes, semmitmondó és csak rabolja az időmet. Tiszteletlen velem, mert a legértékesebb tulajdonomat elpazarolja. Ezért kitaláltam egy módszert, amivel kicselezem, kigáncsolom, mellé fekszem a földre és megtöltöm értékkel.

Tudom, néhányan forgatják majd a szemüket, ha ezt leírom, de az elmúlt 10 évben nem jártam bulizni. Egy egyszerű oka volt: az őrületbe kergetett, amikor az emberekkel a semmiről kellett hosszú percekig csacsorásznom. Nem vagyok az a csacsorászós típus. Félre ne értsetek, szeretem az embereket, sőt, rajongok azért, amit a külső felületes máz eltakar. Én viszont akkor érzem magam elememben, ha ezt a mázat már feltörtem és megpillanthatom, ami belül van.
Na de odáig eljutni…jaj. Akkor inkább a keresztút. Aztán egy elkeseredett pillanatomban, amikor a férjem kertipartit tartott a 30. születésnapján itthon – hát, azon sajnos muszáj voltam részt venni 🙂 – kitaláltam egy játékot magamnak, amivel azóta is megidomítom a locsogást.

A műcsevej ellenszere

Van 10 bevált kérdésem, amik átugorják a mosolygós-bájolgós hosszú perceket és megragadják a figyelmet. Én általában úgy kezdem, hogy elmesélek egy mini storyt az életemből. Kiválasztok egy olyan mikro-történetet, ami azon a héten történt, hírértékű a másiknak, és aminek hatására ők is elkezdenek mesélni. Mondok egy példát:

Két évvel ezelőtt kiderült, hogy tejintoleranciám van, ezért az egész táplálkozásomat kompletten át kellett állítani. A tejről nem tudtam lemondani, ezért elkezdtem kókusztejet főzni magamnak. Mivel elég hamar megromlik, ezért minden nap főzök egy litert, ami körülbelül 30 perc pancsolással és még további 15 perc pepecseléssel jár. Aztán elmentem a nyáron 3 napra a barátnőmhöz nyaralni a Balatonra, és persze nála nem volt kókusztej, ezért bűnöztem. Ahogy hazaértem, és belekóstoltam a reggeli kávémba, és megéreztem azt az isteni kv-kókusztej ízt, borzasztóan elcsodálkoztam.

Sokkal jobban szeretem a kókusztejes kv-t, mint a sima tejeset. Erre sosem jöttem volna rá, ha nem derül ki az intolerancia. Tehát hálás vagyok neki, hogy ráébresztett arra, hogy mit szeretek igazán. Azóta boldogan főzöm a tejemet, mert tudom – ez az ami nekem kell.
Eddig tart a történet.
DE ne is vegyél levegőt, hanem kérdezz gyorsan, mielőtt a másik elvinné tök más irányba a beszélgetést. Mondjuk kérdezd ezt: „és te gondolkoztál már azon, hogy miért vagy úgy igazán hálás – a családodon kívül?” (Ja, egy jó tanács, mert ilyenkor mindig a családjukat mondják- ásítás…)

Aztán van még másik 9 ilyen kérdésem

  1. Mit szeretnél gyakrabban csinálni?
  2. Mi volt a legjobb dolog, ami történt veled a héten/a mai napon/a múltkori találkozásunk után?
  3. Mi borított ki ma/tegnap/a héten?
  4. Milyen gyerekkori emléked ugrik be először és vajon miért olyan fontos ez neked?
  5. Hogyan látod ma a világot? Mit imádsz benne és mit változtatnál rajta?
  6. Melyik visszatérő álmodtól nem tudsz megszabadulni? (mert én ugye a smalltalkostól 🙂 )
  7. Mi az, amit izgalommal vársz?
  8. Mi volt a legfontosabb tennivalód ma/tegnap/ a héten?
  9. Mit mondanál ma a teenager önmagadnak?

Unalmas beszélgetések: viszlát!

A lényege az, hogy először gyűjts magadnak mondjuk 5 ilyen kérdésre saját mini-storykat, és a smalltalk-ban arról kezdj el lelkesen “cseverészni”. Egyszerű lesz, és lesz is kedved hozzá, mert tudod, hogy mi a célod vele. Legalábbis nekem ilyenkor mindig elkezd kalimpálni a szívem, mert megtudok a másikról valami igazán szuper kis kincset. Innen egy könnyed mozdulattal át tudod vezetni oda, hogy neki mi a fontos, miért hálás, vele mi történt ma, amire büszke. Innen már sínen vagy.

És cserkészbecsszóra ígérem, ha kitartó vagy, nem csak imádni fogod ezután a bulikat, de olyan emberekkel is várni fogod a beszélgetést, akiket eddig messziről elkerültél.

Légy résen, cserkésztárs – Jó bájolgás mentes csacsogást kívánok!

U.i.: Ha szeretnél segítséget abban, hogy megtaláld a tehetséged, akkor kattints a linkre és közösen kiszedjük belőled.